تلفن : 88864772  |  فکس : 88319252  |  تلفن : 88864776

افسردگی یکی از اختلالات نسبتا شایع روانپزشکی است که در دسته اختلالات خلقی قرار می گیرد. در این اختلال، خلق فرد پایین بوده و علاقه و تمایل خود را به کارها و فعالیت هایی که قبلا انجام میداده، از دست می دهد. همچنین عملکرد روزانه اش مختل شده و این شرایط حداقل به مدت دو هفته به طول می انجامد.

 

کاهش سطح انرژی، تغییراتی در میزان خواب و اشتها، بی قراری یا کندی روانیحرکتی، مشکل در مهارت های شناختی (تصمیم گیری، تمرکز)، احساس بی ارزشی و ناامیدی، احساس گناه یا عذاب وجدان، فکر کردن پیرامون مرگ و حتی در موارد شدیدتر افکار و اقدام به خودکشی از سایر علایم مهم افسردگی است.

 

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایرنا، اختلال افسردگی در سراسر جهان و در همه گروه های سنی می تواند بروز یابد و جالب است بدانید که درحال حاضر پس از حوادث رانندگی جاده ای جز دومین علت مرگ در گروه های سنی ۱۵ تا ۲۹ سال است.اگرچه افسردگی دردوران کودکی، اختلال شایعی نیست و نرخ شیوع آن در میان کودکان دبستانی ۲ تا ۳ درصد می باشد، با این حال ممکن است در بزرگسالی مشکلات زیادی برای افراد ایجاد نماید.

 

خطر بروز افسردگی برای پسرها و دخترها در کودکی به یک اندازه است، در حالیکه در بزرگسالی احتمال بروز آن در زنان دو برابر مردان می شود. اختلال افسردگی در کودکی، اختلال بسیار پیچیده ای محسوب می شود، زیرا به عوامل رشدی بستگی دارد و تا حدودی با سایر اختلالات روانپزشکی دوران کودکی رابطه داشته و بر کارکردهای روانی- اجتماعی کودک تاثیر منفی و بلند مدت می گذارد.

 

علائم اختلال افسردگی در کودکان، تا حدودی شبیه علائم آن در بزرگسالان است با این تفاوت که در کودکان مبتلا به افسردگی، تحریک پذیری بیشتر از خلق افسرده دیده می شود و افکار خودکشی در بین کودکان کمتر دیده می شود. کودکان مبتلا به افسردگی بیش از بزرگسالان مبتلا، احتمال دارد که شکایات جسمی (همچون دل درد و سردرد)، اضطراب جدایی و چسبیدن بیش از حد به والدین به ویژه مادر، ترس، احساس گناه شدید، عزت نفس پایین و مشکلات رفتاری داشته باشند.

 

سایر نشانه های افسردگی در کودکان عبارت است از: بی حال و حوصله بودن، بی شور و شوق بودن، عصبانیت و پرخاشگری، غمگینی صورت، زیاد گریه کردن، بی قراری یا فعالیت کم، بی علاقگی به کارهای روزمره و لذت نبردن از تقریبا هیچ چیز، مشکلات خواب (کم خوابی یا پرخوابی)، لاغر شدن و عدم وزن گیری مورد انتظار با رشد، مشکلات و افت تحصیلی، مشکل داشتن در مدرسه، افت مهارت های شناختی همچون تمرکز، توجه، دقت، حافظه ، مشکل در روابط اجتماعی و روابط با همسالان بویژه پس از ۶ سالگی، مشکل در دوست یابی و تدام نداشتن دوستی ها.

 

علت اختلال افسردگی در کودکان به تعامل میان چندین عامل از جمله ژنتیکی، زیستی و روانی- اجتماعی بستگی دارد. افسردگی زمینه های خانوادگی (حدود ۴۰تا ۵۰ درصد) دارد، به عبارتی کودکانی که یکی از بستگان درجه یک آنها مبتلا به اختلال افسردگی می باشد، سه برابر بیشتر از سایر کودکان در معرض ابتلا به این اختلال هستند.

 

همچنین عوامل زیستی به ویژه تغییرات هورمون رشد و عوامل استرس زای محیطی و رویدادهای ناگوار و منفی، به ویژه رویدادهای خانوادگی، روش های تربیتی ناسالم والدین، برخورد غیر یکسان والدین با کودکان و تبعیض میان آنها، طلاق یا جدایی والدین، اختلافات خانوادگی شدید، اختلاف بین والدین، نداشتن مهارت های فرزندپروری مناسب و عدم برقراری ارتباط صمیمی و سالم والد- کودک، بد رفتاری یا غفلت از کودک، برخی ویژگی های رفتاری والدین همچون کمال گرایی، انتقادگری، سرزنش گری، کنترل گری بیش از حد، عدم توانایی کودک در برقراری ارتباط با همسالان و … می توانند در بروز اختلال افسردگی در کودکان نقش داشته باشد.

 

تشخیص به موقع این اختلال در دوران کودکی بسیار حائز اهمیت است لذا درک بهتر والدین از پدیده افسردگی (علایم، نشانه ها، علل بروز و … ) در کودکان و آگاهی آنها از راه های پیشگیری و درمان های مناسب، به والدین کمک می کند تا در صورت مشاهده این تغییرات در کودک خود اقدامات لازم جهت دریافت خدمات درمانی مناسب را با مراجعه به روانپزشک کودک و نوجوان و یا روان شناسان انجام دهند.

 

افسردگی هم قابل درمان و هم قابل پیشگیری است. در زمینه درمان به انواع درمان های موثر دارو درمانی و روان درمانی (شامل درمان شناختی-رفتاری و انواع دیگر) می توان اشاره کرد و در بعد پیشگیری نیز به آموزش مهارت های فرزندپروری سالم به والدین، نحوه برقراری روابط صمیمی و سالم والد-کودک و آموزش مهارت های زندگی ( شامل مهارت هایی همچون مهارت کنترل خشم، مهارت کنترل استرس، مهارت شناسایی و کنترل هیجانات منفی، مهارت برقراری روابط با همسالان و دوست یابی، مهارت حل مسئله و …) می توان اشاره کرد.

اطلاعات تماس

    • ایران - تهران - میدان هفت تیر - ابتدای خیابان بهار شیراز - جنب داروخانه دکتر ولی زاده - پلاک 189 - طبقه اول - واحد 2


این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

https://t.me/aftabmehrvarzi

https://www.instagram.com/aftabmehrvarzi

درباره کلینیک آفتاب مهرورزی

مرکز درمان سوءمصرف مواد آفتاب مهرورزی با هدف ارتقای دانش بالینی و ارایه درمان نمونه در سوء مصرف و وابستگی به مواد و مداخله در سایر رفتارهای اعتیادی زیرنظر اساتید و صاحب­نظران حوزه اعتیاد کشور در سال 1387 تأسیس شده ... ادامه جزئیات

تلفن های جدید کلینیک آفتاب مهرورزی


تلفن : 88864772
تلفن : 88864776
تلفن : 88864797

------------------------

فکس : 88319252

Scroll to top